Únor v ŠD

Únor proběhl v naší družince také v omezeném režimu. Společně strávený čas jsme si ale i tak užili.

Přípravná třída

V přípravné třídě jsme se tento měsíc překonali a společně jsme vyrobili velikou Sněhulici, která bude dělat společnost Sněhulákovi. Kromě toho jsme zvládli číst a vymalovat krásné džbánky i masky pro nastávající masopustní období.

Pohádka, která nás inspirovala k tvoření a navození zimní atmosféry v únoru, byla Paní Zima v klasické verzi od bratří Grimmů. Paní Zimu jsme si výtvarně ztvárnili, především pak její peřinu, kterou jsme jí ušili z vlastnoručně utkané látky vytvořené technikou papírového tkaní. Z našich Peřinbabek jsme si pak vytvořili společně koláž jako ilustraci celého příběhu. Další knihou, která nás inspirovala k tvoření, byla kniha Hotel zimní spánek. V krátkém příběhu jsme se dozvěděli, co dělají zvířátka v zimě. A to se stalo další náplní našeho bádání a tvoření. Zjišťovali jsme, jak různá zvířátka přežívají zimu, a z našich poznatků jsme si vytvořili názorné koláže. A také jsme se nezapomněli těšit na jarní prázdniny.

V únoru jsme si s dětmi vyprávěly o období masopustu. Pomocí pohádky Jak to bylo o masopustu“ z knihy Chaloupka na vršku si děti lépe dokázaly představit, jaké zvyky se k tomuto období váží.

Také jsme zavítali daleko na Antarktidu, tedy alespoň pomocí knih a pohádek. Společně s dětmi jsme vyhledali informace o tučňáku císařském a spolu s obrázky tučňáků jsme vytvořili koláž.

Během měsíce února se scházelo ve 3. oddělení téměř pravidelně 15 dětí 2. B třídy. Spolu s panem asistentem Vladimírem Svobodou, který se rovněž podílel na výchovně vzdělávací činnosti ve 3. oddělení, jsme se věnovali tématu Antarktis a Antarktida. Děti získaly představu o jejich rozdílné geografické poloze, o klimatu i ekologických hrozbách v nejchladnějších místech naší planety.

Na základě četby knihy Rudolfa Čechury Dva ve fraku a povídání spojeného s ukázkami obrázků typických představitelů severské fauny si děti vytvořily plakát z obrázků ledního medvěda a ledního mrože žijících v Arktidě a z obrázků tučňáka symbolizujícího život v Antarktidě.

Vzhledem k současné nelehké epidemiologické situaci se často besedovalo o významu dodržování přísné hygieny a o důsledném nošení ochrany úst a nosu.

Krásně i hravě jsme prožili měsíc únor. Nejen že jsme využili pěkného počasí a chodili jsme ven, ale vyráběli jsme i spoustu věcí a hlavně jsme stavěli různé úžasné stavby z našich milovaných a oblíbených kostiček KAPLA.

V únoru jsme trávili hodně času na školním hřišti, kde jsme si užívali letošní bohatou nadílku sněhu. Když jsme zrovna nebyli venku, tvořilo se a vyrábělo uvnitř našeho oddělení. Slavil se svátek všech zamilovaných svatý Valentýn a také byl čas masopustu a děti si vyrobily veselé masky.