Duben v ŠD

Měsíc duben je ve znamení postupného návratu žáků do rotační výuky, děti jsme uvítali v družině!

O Květušce a její zahrádce, pohádka F. Hrubína a J. Trnky, byla pro nás inspirací k činnostem na celý měsíc. Knížka je oslavou života a přírody, tak jako měsíc duben. Četba nás inspirovala nejen k povídání na různá témata týkající se přírody, ale také k tvoření. Výsledkem je veselá koláž, při jejíž výrobě jsme využili i odpadový materiál, staré krabice a zbytky látek. Seznámili jsme se s vývojem motýla a naučili se pojmenovat mláďata různých zvířat.

U příležitosti oslav Dne Země jsme si připomněli, jak může každý jednotlivec přispět k její ochraně, a vyrobili jsme si čelenky ochránce přírody. Vysvětlili jsme si pojmy jako recyklace a ukázali si, jak dlouho trvá rozklad různých odpadků, které člověk odhazuje do přírody. A nestačili jsme se divit. Věřili byste, že dětské plence to trvá 250 let? Fotografie z tohoto tvoření najdete i ZDE.

Po dlouhé době jsme se s dětmi setkali a proměnili zimní výzdobu za jarní. Dívky ze 4. A si vyzkoušely techniku s voskovkami enkaustiku a vytvořily krásné obrázky s jarními květy. Připomněli jsme si Den Země vědomostními kvízy o životním prostředí a ekologii. Děti z 1. C si vyrobily lapbook Jak na třídění odpadu. Vyzkoušeli jsme i recyklovyrábění dárkových krabiček.

V měsíci dubnu se 3. oddělení ŠD věnovalo tématu Naše planeta Země. Děti upoutaly obrázky a zajímavé texty z atlasu Slunce a planety a z knihy Milady Lukešové Jak si uděláme planetu. Vyprávěly si o přírodě i hrozbách pro naši planetu, ale také i o možnostech její záchrany. Největší motivaci a podněty k svojí vlastní záchranné činnosti načerpaly z publikace 23 způsobů, jak se stát ekohrdinou od Isabel Thomasové. Svoje představy o krásné přírodě na naší planetě Zemi vyjádřily výtvarnou a pracovní činností, jejichž ukázku předkládáme.

Hurá, kdo by to byl řekl, že se budeme tolik těšit do školy a na společné vyrábění, hraní i skotačení na hřišti. Tento měsíc jsme stihli nejen přivítat jaro a říct si něco k tématu DEN ZEMĚ, ale také si pohrát s oblíbenými hračkami. Bylo to super!

duben sd4 2

V dubnu jsme se ve škole sešli po více jak měsíci na distanční výuce a děti se střídaly po týdnu, v 5. oddělení to byly konkrétně třídy 1. B a 3. A. Všichni se do školy už těšili a v odpolední družině si děti hrály, povídali jsme si a také společně tvořili. Začali jsme s trošku pozdní jarní výzdobou, povykládali si o ekologii a třídění odpadu a 22. 4. jsme společně oslavili Den Země. Také jsme začali číst knihu Z deníku kocoura Modroočka, u které trávíme čas odpočinku po obědě, než přijde na řadu nějaká další zábavná činnost.

Všichni už se těšíme na další společně strávené chvíle, nová družinová dobrodružství a vyrábění.

Duben sd5

duben sd5 2